Idei de mărțișoare de făcut acasă cu cei mici

Actualizată în: 21 feb.

Tradiția mărțișorului este foarte veche și este și una dintre cele mai îndrăgite tradiții atât de cei mari, cât și de cei mici.

Nu știu cum era pe vremea voastră, dar pe vremea mea chiar se purtau mărțișoarele.

Și le purtam cu mândrie și bucurie.

Și abia așteptam momentul să îl agăț în copac. Nu de alta, dar știam că pot să-mi pun și o dorință și sigur, sigur se împlinește.

Acum, parcă tradiția este mai mult despre a face mărțișoare decât despre a le purta.

(Poate mi se întâmplă numai mie, pentru că lucrez de acasă.)

Și dacă tot stăm în casă, facem mărțișoare în fiecare an în această perioadă.

Pentru noi, pentru bunici, prieteni, colegi și pentru târgurile organizate la grădiniță/ școală.

Începem cu cele de la Grădinița Online. Tare ne mai plac activitățile din săptămâna Primăvara și Mama. Am pus poze de la aceste activități și în galeria de pe site. Le poți vedea aici.

Daaaar, în fiecare an, mai culeg/împrumut idei și de pe Pinterest. Idei, pe care vreau să le împărtășesc și cu voi.

Preferatele mele sunt cele confecționate din mărgele de călcat Hama.

Puteți face și mărțișoare tip brățări din ele, dar și mărțișoare cu flori sau chiar cu inițialele celor cadorisiți.

Anul trecut am făcut pentru toată grupa de la grădiniță :)

Se pot realiza mărțișoare frumoase și din plastilină fină, lăsată mai apoi la uscat.

Și, pentru cine are mai multă răbdare, și mărțișoarele din fetru arată bine, iar limita este doar imaginația.

Sper să vă fie de ajutor aceste idei și spor la făcut mărțișoare cu cei mici!

518 afișări0 comentarii

Postări recente

Afișează-le pe toate

Abonează-te la newsletter și te vom ține la curent cu cele mai recente articole de pe blogul nostru!

Te-ai abonat cu succes!